ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

One man show

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 71

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 82

Άνοιξαν οι «βρύσες» του ουρανού τις τελευταίες μέρες στην χώρα μας αλλά στο γήπεδο του Σιδηροκάστρου το Σάββατο σημειώθηκε άλλου είδους βροχή, βροχή από τρίποντα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαλάντης Τσιούλκας που πέτυχε 38 πόντους με 10 τρίποντα χαρίζοντας στο Νέο Σκοπό νίκη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου. Το Σιδηρόκαστρο φάνηκε επηρεασμένο από το προηγούμενο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό στο οποίο και έχασε τις όποιες ελπίδες για άνοδο διατηρούσε και στη συνάντηση με τον Ορφέα Νέου Σκοπού έπιασε μέτρια απόδοση.

Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο δεκάλεπτο θέλησαν βάλουν τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα και προηγήθηκαν με 13-20. Στη δεύτερη περίοδο ο πάλαι ποτέ παίκτης των Ικάρων και του Πανσερραϊκού, Βαλάντης Τσιούλκας ήταν ασταμάτητος φορτώνοντας διαρκώς με πόντους το αντίπαλο έχοντας ως συμπαραστάτη τον Παναγιώτη Σπανό. Στην αντίπερα όχθη ο Τόλιος προσπαθούσε να σώσει τα προσχήματα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο
+28 (27-55) με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Νέος Σκοπός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με την διαφορά να αγγίζει την μέγιστη τιμή (32-64) και την τρίτη περίοδο να τελειώνει 49-71. Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ο προπονητής του Νέου Σκοπού χρησιμοποίησε όλους τους αθλητές που είχε στην διάθεση του και το Ρούπελ κατάφερε να μειώσει στο σκορ (71-82).

Διαιτητές: Μυσιρλής-Λαμπρινός
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 27-55 (ημ.), 49-71, 71-82

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Ιωαννίδης): Μάντζιος 11 (2), Τόλιος 19 (1), Γρεασίδης 5 (1), Παρίσης 9 (1), Ιντζές 8 (1), Αβραμίδης 12 (1), Χαρισμάς 3, Τοπολίγκας 2.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Γκαβανόζης): Τσιούλκας 38 (10), Μιχαηλίδης 2, Διαμαντίδης 7, Τζιμητρόπουλος 6 (2), Γκαβανόζης 2, Σπανός 18,
Χατζηβασιλειάδης 6, Καραμπατζιάκης 3 (1), Θεοδώρου, Καραμπαντής, Καρακώστας.