Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ (29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Από ήττα σε ήττα

ΔΟΥΚΑΣ 85

ΙΚΑΡΟΙ 70

Ούτε… τώρα. Ο λόγος για τους Ικάρους που έχουν βαλθεί να διαλύσουν τις θετικές εντυπώσεις που άφησαν στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «κυανοκίτρινοι» αγνοούν τη νίκη από τις 23 Μαρτίου όταν και είχαν επικρατήσει εντός έδρας του Αλίμου με 101-69. Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη έχει γνωρίσει 6 διαδοχικές ήττες και στόχος πλέον αποτελεί το ροζ φύλλο αγώνος στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν με τον «ουραγό» Ολυμπιακό Βόλου, προκειμένου να χαρούν λιγάκι και οι φίλοι των Ικάρων.

Στη χτεσινή συνάντηση με τον Δούκα οι «κυανοκίτρινοι» έδειξαν ότι βρίσκονται σε πτωτική πορεία, έχοντας το μυαλό τους στις καλοκαιρινές διακοπές. Στην αντίπερα όχθη ο Δούκας δίχως να αποτελεί κάποιο «μεγαθήριο», εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την κακή αγωνιστική κατάσταση των φιλοξενούμενων και εξασφάλισε εύκολα τους δυο βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Δούκας και Ίκαροι συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα (20-18). Στη δεύτερη περίοδο η αθηναϊκή ομάδα με πρωταγωνιστή τον Καράτζιο ανέβασε την διαφορά στο +13 (46-33). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και με πρωτεργάτη τον Θανάση Τοπούζη το σκορ έγινε 59-53. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο ο Δούκας βρήκε εκ νέου το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, προσθέτοντας μια νίκη γοήτρου στο ενεργητικό του με 85-70.

Διαιτητές: Γιαλικάρης-Αναστόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 46-33 (ημ.), 59-53, 85-70.

Δούκας (Λινοξυλάκης): Τσόχλας 10, Πανουργιάς 2, Μπίρδας 2, Καμαριώτης 9, Αρσένης 5, Πετράκης 4, Καράτζιος 23 (3), Άχης 4, Κούβαρης 10, Κρίτσαλος 16 (1), Γεωργούτσος.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 8 (1), Σδράκας 8 (1), Παπούδας 9, Καδής 3 (1), Ασημάκης 15 (3), Σουτζόπουλος 7, Τοπούζης 20, Γεωργαντζάς.