Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2009

EN ΣΥΝΤΟΜΙΑ

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη σήμερα το πρωί στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων οι Ίκαροι επικράτησαν του Ορφέα Νέου Σκοπού με 66-31. Στάθης Καμαράκης και Παναγιώτης Σπανός έβγαλαν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει και της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής κατηγορίας αλλά και στην διοργάνωση της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δυο ομάδες αγωνίσθηκαν με ελλείψεις αφού ο Θανάσης Τοπούζης προφυλάχθηκε λόγω προβλήματος που αντιμετωπίζει στο πέλμα, ενω ο Ματζιούνης δεν ήταν στην αποστολή του Νέου Σκοπού.

Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2009

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ύστερα από συμφωνία των ενδιαφερομένων σωματείων ο αγώνας ΑΟ Σερρών – ΑΣ Τιτάνες Δράμας Πρωταθλήματος Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών αντί του Σαββάτου 28/2/2009 θα διεξαχθεί την Τετάρτη 4/3/2009 και ώρα 19.00.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έμειναν από "καύσιμα" Πανσερραϊκός και Σιδηρόκαστρο...

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 46-68

Ακόμη μια βαριά ήττα γνώρισαν τα "λιοντάρια" στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Χάλκηδόνα. Η όμάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου προσπάθησε να δώσει λίγη χαρά στους πιστούς φίλους της που συμπαραστέκονται στους "κόκκινους" σε όλη την διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος, αλλά στο κρίσιμο χρονικό σημείο του αγώνα ο Πανσερραϊκός φανέρωσε τις γνωστές του αδυναμίες και οι φιλοξενούμενοι πήραν εύκολα το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Χαλκηδόνα αιφνιδίασε τα "λιοντάρια" και προηγήθηκε με 0-6. Οι φωνές του Στέργιου Ποργιούπολου είχαν ευεργετική επίδραση στους αθλήτές του οι οποίοι αφυπνίσθηκαν μειώνοντας σε 5-6 και 8-10, ενώ η περίοδος έληξε με 16-19. Στο δέυτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ αποκτώντας προβάδισμα 9 πόντων (19-28). Οι "κόκκινοι" όμως έκαναν το come-back "ροκανίζοντας" την διαφορά (26-28) με αντεπίθεση διαρκείας. Παρόλα αυτά όμως η Χαλκηδόνα "έτρεξε" σερί 5-0 και το ημίχρονο ολοκλήρωθηκε με 26-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-36). Ο Πανσερραϊκός μείωσε σε 33-39 αλλά... δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Η "ταφόπλακα" στις ελπίδες για νίκη μπήκε με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Στέργιος Ποργιόπουλος για διαμαρτυρία. Η Χαλκηδόνα έξασφάλισε πλεονέκτημα 12 πόντων (39-51) με την συμπλήρωση 30 λεπτών και η σεμνή τελετή έλαβε πρόωρα τέλος αφού τα "λιοντάρια" δεν είχαν τις δυνάμεις και την ψυχολογία για να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και μοιραία ήρθε η ήττα.

Διαιτητές: Βάτσιος-Ευφραιμίδης
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 26-33 (ημ.), 39-51, 46-68

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούγκας 11 (2), Αδαμόπουλος 9 (1), Σαββίδης 6, Καβράκης 7 (1), Παπαδόπουλος 5 (1), Ροΐδης 8 (1), Χατζής, Γεωργιανός, Τράκας, Γιαβρόπουλος.

Χαλκηδόνα (Γεροφώτης): Μαρκίδης 8, Βασιλειάδης 7, Κουπαράνης 15 (2), Κυριώτης 6, Τσακαλαΐδης 10 (2), Ευαγγελίδης 2, Γεωργιάδης 18, Νταράκης 2, Τσαλώνης, Συντρίδης.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: 62-74

Με μόνο 8 παίκτες στην σύνθεσή του (με ελλιπή προπόνηση ο βασικός playmaker, Δημήτρης Τσανάκας λόγω στρατιωτικής θητείας) το Ρούπελ κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια για να εξασφαλίσει τους 2 βαθμούς της νίκης αλλά η ομάδα του Γιώργου Χίτζιου δεν άντεξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και γεύτηκε το πικρό ποτήρι της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 30-26 (ημ.), 45-41, 62-74

Ρούπελ (Χίτζιος): Ευθυμιάδης 15 (1), Παρίσης 19 (1), Γρεασίδης 6 (2), Νάκος 2, Μάτκαρης 4, Αβραμίδης 8, Σαββίδης 7, Τσανάκας 1.

ΑΓΣ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡ 20

*Επόμενη αγωνιστική (8/3/09): ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ - ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ, ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΑΓΣ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡ

Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2009

ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ - Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Tίποτα, τίποτα δεν τους σταματά

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΙΚΑΡΟΙ: 49-59

Ποιος να συγκριθεί μαζί τους…. Οι Ίκαροι έχουν ανοίξει για τα καλά τα φτερά τους και οι υψηλές πτήσεις συνεχίζονται για το σύνολο του Στάθη Καμαράκη. Οι «κυανονίτρινοι» υπέταξαν και τον Απόλλωνα Καλαμαριάς σημειώνοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη. Η σερραϊκή ομάδα έχει πετύχει ένα εκπληκτικό σερί με απολογισμό 13 νίκες και μόλις 1 ήττα στα τελευταία 14 παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος και πλησιάζει όλο και πιο κοντά στην άνοδο στην Α2.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο Καλαμαριά και Ίκαροι συμβάδιζαν στο σκορ με τις δυο ομάδες να εμφανίζονται νευρικές στο παρκέ δείγμα και της κρισιμότητας του αγώνα. Με την συμπλήρωση της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα με 11-10.

Στην επόμενη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε το σκηνικό της αναμέτρησης αφού κύριο μέλημα των αθλητών ήταν η δυνατή άμυνα. Τόσο οι Θεσσαλονικείς όσο και οι Ίκαροι δεν ήταν ιδιαιτέρως παραγωγικοί στην επίθεση και το σκορ με το κλείσιμο του δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο με 23-23.

Στα αποδυτήρια ο Στάθης Καμαράκης έδωσε το σύνθημα για το μεγάλο ξέσπασμα και οι παίκτες ακολούθησαν κατά γράμμα τις εντολές του. Οι «κυανοκίτρινοι» έλυσαν τον «γόρδιο δεσμό» των γηπεδούχων επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γιώργος Ασημάκης έβλεπε σαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και οι Ίκαροι εξασφάλισαν διαφορά 11 πόντων (32-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα έχοντας το πάνω χέρι στο παρκέ κράτησε πολύ έξυπνα τον Απόλλωνα σε απόσταση ασφαλείας κατορθώνοντας να αποσπάσει το ροζ φύλλο αγώνος, παίρνοντας παράλληλα εκδίκηση και για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Διαιτητές: Νικολούλης – Τζαφλέρης
Τα δεκάλεπτα: 11-10, 23-23 (ημ.), 32-43, 49-59

Απόλλων Καλαμαριάς(Κόρφας): Παπαδόπουλος 6, Τρούλιαλης, Δήμου 3(1), Σκούφης 2, Νάνης 7, Αντωνιάδης 2, Θυμνιός 2, Χρυσόπουλος, Περράκης 2, Χατζατούροφ 7(1), Τεβετζίδης 3(1), Πατρίκης 8(1).

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 6(2), Ιωσηφίδης 3(1), Γεωργαντζάς 2, Παπούδας 3, Καδής 2, Ασημάκης 25(4), Βοϊβατόπουλος 9(2), Τοπούζης 9.

* Επόμενη αγωνιστική (8/3/09): Ίκαροι - Αμύντας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – Α.Ο.Σ: 60 – 57

Διπρόσωπες εμφανίσθηκαν οι «πράσινες» στον αγώνα με τον Απόλλωνα Καρδίτσας γεγονός που τους στέρησε την κατάκτηση της σπουδαίας νίκης. Η αγωνία βρίσκεται στο κατακόρυφο αναφορικά με το ποιες και πόσες ομάδες θα υποβιβασθούν από την κατηγορία με το «τριφύλλι» να δίνει σκληρή μάχη με τους Τιτάνες Δράμας και την Καβάλα.

Οι Σερραίοι φίλαθλοι καλούνται να κάνουν το χρέος τους και να ενισχύσουν την ομάδα στην κρίσιμη αναμέτρηση με τους Τιτάνες Δράμας που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή 28 Φεβρουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας στις 5 το απόγευμα.

Σχετικά με το άτυχο παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Καρδίτσας ο Α.Ο.Σ κατόρθωσε να περιορίσει σημαντικά τα ατού των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο κρατώντας τις Θεσσαλές σε χαμηλό σκορ (σημείωσαν μόνο 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο). Έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις «πράσινες» να προηγούνται με 22-28.

Μετά την ανάπαυλα ο Απόλλωνας ανασυντάχθηκε απειλώντας διαρκώς το καλάθι του Α.Ο.Σ που έδειχνε ευάλωτος στην άμυνα εν συγκρίσει με το εξαιρετικό πρώτο μέρος και οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 42-42 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης αμφότερες οι ομάδες διεδίκησαν επί ίσοις όροις το ροζ φύλλο αγώνος, αλλά αυτές που πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα με την ολοκλήρωση της συναρπαστικής αναμέτρησης ήταν οι αθλήτριες της Καρδίτσας.

Διαιτητές: Κουϊμτζόγλου – Μαραθιώτης
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 22-28 (ημ.), 42-42, 60-57

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρίσκου 5 (1), Καρατζά 10, Τόγα 3 (1), Παπαδοπούλου 6, Τζιαμπάζη 17 (5), Πελτέκη 16 (2), Τεβετζίδου, Δεινοπούλου.

ΑΣ ΒΕΛΒΕΝΤΟ 19

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αποστολή εξετελέσθη για την Ηράκλεια

ΗΡΑΚΛΕΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 62-42

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Ηράκλεια, η οποία επικράτησε εύκολα της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης εντός έδρας και διατηρεί κρυφές ελπίδες για την επίτευξη της ανόδου. Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη στην αναμέτρηση του Σαββάτου και χωρίς τον Γιώργο Κατσικά στην σύνθεσή της που προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων, έκανε μια καλή προπόνηση εξασφαλίζοντας εύκολα το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Σχετικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά με στόχο να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παρκέ και κατάφεραν πολύ γρήγορα να πάρουν σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων (17-9).

Στη δεύτερη περίοδο τόσο η Ηράκλεια όσο και η Ολυμπιάδα αντιμετώπισαν προβλήματα στο σκοράρισμα σημειώνοντας 9 πόντους εκατέρωθεν και το ημίχρονο έληξε με 26-18.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σπύρου Ιωαννίδη αποφάσισαν μια και καλή να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη και με πρωταγωνιστή τον Βάκα που «πυροβολούσε» έξω από τα 6.25 η Ηράκλεια ανέβασε την διαφορά στο +17 (46-29).

Η τελευταία περίοδος έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι Θρακιώτες δεν διέθεταν τα ανάλογα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα προκειμένου να κάνουν την ολική επαναφορά και δικαίως η σερραϊκή ομάδα πρόσθεσε τους 2 βαθμούς στο ενεργητικό της.

Διαιτητές: Λαμπρινός – Οικονόμου
Τα δεκάλεπτα: 17-9, 26-18 (ημ.), 46-29, 62-42

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Χαρκιανάκης 3 (1), Ιακωβίδης 5, Αποστολάκης 3 (1), Ντίκογλου 8, Βάκας 18 (4), Γρηγοριάδης 6, Σταμπουλής 2, Σκαλιστής 5 (1), Παπαστεφάνου 8, Μπουτάκογλου 4.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΟ ΜΑΓΓ ΞΑΝΘΗΣ 17

*Επόμενη αγωνιστική (7/3/09): Α.Ε. Κομοτηνής – Ηράκλεια, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης – Ορφέας Νέου Σκοπού.

Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2009

ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ (Γ' ΕΘΝΙΚΗ)

ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ - ΠΑΝΣΕΡΡΑϊΚΟΣ: 56-54 (Τα "λιοντάρια" λίγο έλειψε να κάνουν την μεγάλη έκπληξη)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ:63-43

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με διπλό κέρδος για τις «πράσινες»

Α.Ο.Σ – ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: 64-61

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι ο Α.Ο.Σ κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Παναθλητικού Συκεών στην παράταση. Οι «πράσινες» όχι μόνο πήραν τους δυο πολύτιμους βαθμούς της νίκης αλλά ξέφυγαν από τους Τιτάνες Δράμας και από την Καβάλα που ηττήθηκαν σε αυτή την αγωνιστική.

Οι αθλήτριες των Μάρκου-Κυρήκου είχαν πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο περιορίζοντας τον Παναθλητικό σε ρόλο κομπάρσου. Έτσι το «τριφύλλι» εξασφάλισε σημαντική διαφορά 12 πόντων (36-24). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες πίεσαν τις «πράσινες» μειώνοντας την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (47-41), ενώ στην τελευταία περίοδο οι Θεσσαλονικιές κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 54-54 και χρειάσθηκε το πεντάλεπτο της παράτασης προκειμένου Α.Ο.Σ και Παναθλητικός να λύσουν οριστικά τις διαφορές τους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η σερραϊκή ομάδα παίζοντας ψυχωμένα «κλείδωσε» τη νίκη έχοντας ως κορυφαίες τις Πελτέκη και Ρίσκου.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 36-24 (ημ.), 47-41, 54-54 (κ.α.), 64-61 (παράταση)

Α.Ο.Σ (Μάρκου – Κηρύκος): Ρίσκου 17 (1), Τόγα 1, Παπαδοπούλου 10, Τζιαμπάζη 6 (2), Πελτέκη 23 (1), Τεβετζίδου 7, Δεινοπούλου, Καρατζά.

Παναθλητικός (Συρόπουλος): Σαμαρά 6 (1), Δημητρακοπούλου 6, Τερεζή 4, Τόσκα 13 (1), Νικολαΐδου 9, Μιχαλιά 4, Πατραλέξη 4, Κωτούλα 6, Σταματιάδου 9 (1).

ΑΣ ΒΕΛΒΕΝΤΟ 18

* Στις 22/2 ο Α.Ο.Σ θα αγωνισθεί στην Καρδίτσα με τον τοπικό Απόλλωνα.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ομάδα «όνειρο» φτιαγμένη για Α2

ΙΚΑΡΟΙ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 82-79

Στον αθλητισμό όπως και στη ζωή γενικότερα τίποτε δεν είναι τυχαίο. Η σκληρή προσπάθεια που καταβάλλει ο οιοσδήποτε έχει και ανταμοιβή παρά το γεγονός ότι αρκετοί στην εποχή μας αρέσκονται στο να προβάλλουν το γρήγορο και εύκολο κέρδος ως «μαγκιά». Μαγκιά είναι αυτό που πέτυχαν οι Ίκαροι στο παιχνίδι με τον Αρκαδικό, η νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα της κατηγορίας η οποία «έλιωσε» σαν κεράκι στο «καμίνι» του κλειστού γυμναστηρίου της Κοιλάδας που ήταν κατάμεστο μετά από πολύ καιρό από τους Σερραίους φιλάθλους. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη μετρά 12 ροζ φύλλα στους τελευταίους 13 αγώνες και εφόσον επιδείξει την ίδια αγωνιστική πειθαρχία και σοβαρότητα τότε είναι βέβαιο ότι θα διαβεί την «πόρτα» της Α2.

Σχετικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ με τον Θανάση Τοπούζη να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Μάνος πετυχαίνοντας 9 πόντους αποτελούσε τον κινητήριο μοχλό των Αρκάδων. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους «κυανοκίτρινους» να προηγούνται με 18-15.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Αρκαδικός επέβαλλε τον ρυθμό του και με πρωταγωνιστή τον Μαναβόπουλο εξασφάλισε διαφορά 7 πόντων (20-27, 7:06). Οι Ίκαροι έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους αφυπνίσθηκαν και με goal – foul του Κώστα Πεχλιβάνη μείωσαν σε 29-31, ενώ ισοφάρισαν σε 31-31 (2:15) και 33-33. Το ημίχρονο έληξε 35-37 με τους Πελοποννήσιους να στερούνται των υπηρεσιών του Σκουζή που τραυματίσθηκε στο πόδι και αποχώρησε από το παρκέ.

Στην τρίτη περίοδο η σερραϊκή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρώτο «βιολί» τον Πεχλιβάνη και βοηθό τον Ασημάκη πήρε προβάδισμα 9 πόντων (51-42, 6:09). Ο Μάνος όμως πήρε ξανά το «όπλο» του και με απανωτά καλάθια βοήθησε έτσι ώστε ο Αρκαδικός να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (55-54). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Κουτσογιάννης έβρισε τους διαιτητές και απεβλήθη (ντισκαλιφιέ) από τον αγώνα. Οι Ίκαροι εκμεταλλεύθηκαν την αναταραχή στις τάξεις των φιλοξενουμένων και ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +9 (66-57) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» αύξησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (69-59) με εύστοχο τρίποντο του Χάρη Βοϊβατόπουλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο έχοντας σημαντική διαφορά υπέρ τους (71-62, 73-65). Στα τελευταία λεπτά του μεγάλου ντέρμπι ο Στάθης Καμαράκης είχε να αντιμετωπίσει τα 4 φάουλ των Τοπούζη και Ασημάκη, ενώ ο δεύτερος χτύπησε στο αριστερό πόδι και αφού του έδεσαν τον αστράγαλο και τέσταρε το πόδι του έσφιξε τα δόντια και δεν άφησε την ομάδα αβοήθητη. Οι Ίκαροι φάνηκε να αγκαλιάζουν την σπουδαία νίκη αφού 38 δεύτερα πριν την εκπνοή της συναρπαστικής αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ με 78-70.

Ο Πεχλιβάνης όμως μιμήθηκε τον Κουτσογιάννη και αποβλήθηκε. Ο Αρκαδικός άδραξε την ευκαιρία μείωσε σε 78-75 με 5 σερί πόντους τους Μάνου και τα πάντα κρίθηκαν στην «ρουλέτα» των ελεύθερων βολών. Ο Γιώργος Ασημάκης διαμόρφωσε το 81-77, αλλά ο Μάνος απάντησε και το σκορ έγινε 81-79. Στην επόμενη επίθεση ο αρχηγός των Ικάρων, Ζήσης Παπούδας ευστόχησε σε μια βολή σημειώνοντας το 82 –79.

Στην τελευταία φάση της συνάντησης ο Κώστας Γεωργαντζάς έκανε έξυπνο φάουλ στον Μάνο που θέλησε να διασχίσει πολύ γρήγορα το γήπεδο με σκοπό να επιχειρήσει σουτ τριών πόντων για να ισοφαρίσει. Υπό τις έντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων ο γκαρντ του Αρκαδικού αστόχησε στην πρώτη βολή, ενώ στη συνέχεια έχασε ηθελημένα και την άλλη με την ελπίδα να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να επιχειρήσει τρίποντο. Η μπάλα όμως κατέληξε στα χέρια του Βοϊβατόπολου και οι Ίκαροι πανηγύρισαν μαζί με τους πολυάριθμους φιλάθλους την μεγάλη επιτυχία.

Διαιτητές: Τάτσικας – Μήτσιου

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-37 (ημ.), 66-57, 82-79

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 27 (2), Ιωσηφίδης 2, Γεωργαντζάς 5, Παπούδας 9, Ασημάκης 18 (2), Βοϊβατόπουλος 6 (1), Τοπούζης 15, Σίσκος, Καδής.

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Μιχαλόγλου 2, Μάνος 30 (5), Κοψαύτης 7 (1), Τσολάκης 2, Ντίμπ 6 (2), Μαναβόπουλος 23 (1), Σημαιόπουλος 2, Κουτσογιάννης 3, Μουτράν 4, Σκουζής, Παπανικολάου.

Π. ΦΑΛΗΡΟ 18

*Την ερχόμενη Κυριακή 22/2 οι «κυανοκίτρινοι» θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Καλαμαριάς εκτός έδρας (58-64 είχαν κερδίσει οι Θεσσαλονικείς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στις Σέρρες).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βήμα ανόδου για τον Νέο Σκοπό

ΗΡΑΚΛΕΙΑ – ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ: 65-72

Ο Ορφέας Νέου Σκοπού ανεδείχθη πανάξιος νικητής στο μεγάλο σερραϊκό ντέρμπι με αντίπαλο την Ηράκλεια. Αξίζουν συγχαρητήρια οι παίκτες και των δυο ομάδων οι οποίοι μόχθησαν στο παρκέ γεγονός το οποίο εκτίμησε και ο κόσμος που κατέκλυσε το κλειστό γυμναστήριο της Ηράκλειας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο Ηράκλεια και Ορφέας ξεκίνησαν νευρικά και για του λόγου το αληθές με την πάροδο 4 λεπτών το σκορ ήταν 0-3 με τρίποντο του Τσιούλκα. Η είσοδος του Χρηστίδη έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους που κατάφεραν να προηγηθούν με 12-7 λίγο πριν το τέλος της περιόδου – εκμεταλλευόμενοι και την κακή κυκλοφορία της μπάλας από την αντίπαλη πλευρά-, αλλά ένα επιθετικό φάουλ σε συνδυασμό με μια τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Γιώργος Κατσικά έφεραν τον Νέο Σκοπό σε απόσταση αναπνοής (12-11) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Στην επόμενη περίοδο ο Γκαβανόζης πρόσφερε σημαντική βοήθεια στον Ορφέα και το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού κατόρθωσε να εξασφαλίσει πλεονέκτημα 6 και 9 πόντων αντίστοιχα (14-20, 20-29) με σκόρερ τον Αρχοντίδη. Οι «κόκκινοι» του Σπύρου Ιωαννίδη βρήκαν τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα και μπόρεσαν μέσα τρία λεπτά να κάνουν την ολική επαναφορά. Ο Μπουτάκογλου με την παρουσία του στο παιχνίδι συνέβαλλε στην βελτίωση της άμυνας της Ηράκλειας, η οποία δέχθηκε σοβαρό πλήγμα με την αποχώρηση του Χρηστίδη, ο οποίος τραυματίσθηκε στον αστράγαλο του δεξιού ποδιού. Με καλάθια των Κατσικά, Σκαλιστή και Ντίκογλου οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας πήραν κεφάλι στο σκορ με 32-30 και το ημίχρονο έκλεισε 37-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πότε η μια και πότε η άλλη ομάδα έπαιρνε μικρό προβάδισμα (42-40, 48-50) και η περίοδος έληξε με 52-55. Στην τελευταία περίοδο της συναρπαστικής αναμέτρησης Ηράκλεια και Νέος Σκοπός έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να κατακτήσουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος αλλά αυτός που χαμογέλασε στο τέλος ήταν ο Ορφέας που διαχειρίσθηκε πολύ έξυπνα την κατάσταση. Κυρίαρχη μορφή για τους «ασπρόμαυρους» και M.V.P της συνάντησης ήταν ο Αρχοντίδης που «εκτέλεσε» την Ηράκλεια έξω από την γραμμή των 6.25 διαμορφώνοντας το 57-67 (4:03) και το 60-70 (2:18). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-70 με τρίποντο του Ιακωβίδη το οποίο αποτέλεσε το «κύκνειο άσμα» για τους «κόκκινους».

Διαιτητές: Τατούδης-Νέδογλου

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 37-34 (ημ.), 52-55, 65-72

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ιακωβίδης 9 (1), Αποστολάκης 6 (2), Ντίκογλου 7, Βάκας 5 (1), Σταμπουλής 4, Σκαλιστής 8, Χρηστίδης 4, Κατσικάς 18 (2), Μπουτάκογλου 4, Γρηγοριάδης, Παπαστεφάνου.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Σπανός): Τσιούλκας 6 (1), Μιχαηλίδης 7 (1), Τσινόπουλος 2, Δώδος 1, Γκαβανόζης 6, Αρχοντίδης 28 (3), Ματζιούνης 12 (1), Χατζηβασιλειάδης 10, Καραμπεντής, Καραμπατζιάκης, Θεοδώρου.

* Δυστυχώς το σπουδαίο σερραϊκό ντέρμπι σκιάστηκε από τα επεισόδια που έλαβαν χώρα στα αποδυτήρια του γηπέδου μεταξύ των αθλητών των δυο ομάδων μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο γραφών δεν θα ήθελε να σταθεί σε αυτό το αρνητικό γεγονός που δεν τιμά κανέναν. Το μπάσκετ είναι γιορτή, είναι χαρά και όχι πόλεμος. Σίγουρα, όλοι όταν αγωνίζονται επιδιώκουν τον νικηφόρο αποτέλεσμα. Στο βωμό όμως της νίκης δεν είναι δυνατόν αθλητές να έρχονται στα χέρια και να εκτυλίσσονται σκηνές «σκληρού ροκ». Τα υπόλοιπα διαδικαστικά σχετικά με τις συμπλοκές των παικτών αποτελούν δουλειά του κομισάριου και των διαιτητών.

** Κατάμεστο ήταν το κλειστό γυμναστήριο της Ηράκλειας. Βροντερό «παρών» έδωσαν και οι φίλαθλοι του Ορφέα Νέου Σκοπού που στο τέλος αποθέωσαν τους παίκτες και τον προπονητή με το γνωστό σύνθημα «να΄τοι, να’ τοι οι πρωταθλητές». Μερικοί εξ’ αυτών άναψαν και πυρσούς έξω από το γήπεδο πανηγυρίζοντας με αυτό τον τρόπο τον θρίαμβο της αγαπημένης τους ομάδας.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΟ ΜΑΓΓ ΞΑΝΘΗΣ 16

* Το επόμενο Σάββατο 21/2 η Ηράκλεια θα υποδεχθεί την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης, ενώ ο ο Ορφέας Νέου Σκοπου έχει ρεπό.

Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2009

ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ

Β' ΕΘΝΙΚΗ

ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΙΚΑΡΟΙ: 61-69 (Σπουδαία νίκη των "κυανοκίτρινων" που πήραν την ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο καλύπτοντας και την διαφορά των 4 πόντων. Η Κομοτηνή έχασε για πρώτη φορά στην έδρα της. Πρωταγωνιστής για τους Ικάρους στο σημερινό παιχνίδι ήταν ο Χάρης Βοϊβατόπουλος με 22 πόντους).

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ: 63-84 (Τα "λιοντάρια" πάλεψαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο).

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΦΛΟΓΗΤΩΝ: 67-75 (Καλή εμφάνιση για 30 λεπτά)

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

ΒΕΛΒΕΝΤΟ - Α.Ο.Σ: 50-60 (Πρώτη νίκη για τις "πράσινες" μέσα στο 2009).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Και τώρα... οι δυο τους

Με νίκες συνέχισαν στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Ορφέας Νέου Σκοπού και η Ηράκλεια. Η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού είχε εύκολο έργο απέναντι στον Θρίαμβο Μαγγάνων και ο προπονητής του Ορφέα έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του. Ο Νέος Σκοπός παραμένει στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Στο αντίπαλο «στρατόπεδο» η Ηράκλεια είδε «τον χάρο με τα μάτια της» αφού «έπαιξε με την φωτιά» στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ασπίδα Ξάνθης. Το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη πραγματοποίησε κακή εμφάνιση (καθ’ ομολογία του προπονητή της ομάδας) και χρειάσθηκε το εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης για να καταβάλει την αντίσταση που προέβαλλαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρά το ότι βρέθηκαν να χάνουν με 50-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου κατόρθωσαν, εκμεταλλευόμενοι και την χαλαρότητα που επέδειξαν οι «κόκκινοι», να στείλουν το παιχνίδι στη παράταση. Ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά.. .

Τώρα τα βλέμματα όλων στρέφονται στο μεγάλο σερραϊκό ντέρμπι που θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο της Ηράκλειας το ερχόμενο Σάββατο 14 Φεβρουαρίου. Προς υπενθύμιση στη συνάντηση του πρώτου γύρου η Ηράκλεια είχε νικήσει τον Ορφέα με 59-61.

Ορφέας Νέου Σκοπού – Θρίαμβος Μαγγάνων: 86-54

Διαιτητές: Μυσιρλής Λαμπρινός

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 45-28 (ημ.), 62-47, 86-54

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Τσούλκας 5 (1), Καρακώστας 2, Μιχαηλίδης 2, Θεοδώρου 17 (3), Φτελκόπουλος 2, Δώδος 5 (1), Γκαβανόζης 6, Αρχοντίδης 11 (1), Ματζιούνης 15, Χατζηβασιλειάδης 8, Καραμπεντής 6, Καραμπατζιάκης 7.

Ασπίδα Ξάνθης – Ηράκλεια: 75-83

Διαιτητές: Κατρακάρης – Μυλωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 34-41 (ημ.), 50-61, 68-68 (κ.α.), 75-83 (παράταση)

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Αποστολάκης 14 (4), Ντίκογλου 9 (1), Βάκας 9 (1), Σκαλιστής 15 (4), Χρηστίδης 20, Παπαστεφάνου 7 (1), Κατσικάς 8 (1), Μπουτάκογλου 1.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 2

Δεδομένου του ότι η ενημέρωση γύρω από το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ είναι ελλιπής από τα τοπικά Μ.Μ.Ε, ενώ και όπως παρατήρησα το site της ομοσπονδίας άλλοτε ανανεώνεται κάθε Δευτέρα και άλλοτε μεσούσης ή στο τέλος της εβδομάδας αποφάσισα απο εδώ και στο εξής να συνεχίσω τις αναφορές μου στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

ΥΓ: Ευχαριστώ πολύ όλους όσους τηλεφώνησαν και έστειλαν μηνύματα υποστήριξης. Άλλωστε αυτό το blog δημιουργήθηκε με καλή διάθεση και κυρίως λόγω αγάπης για το άθλημα.

ΥΓ2: Σχετικά με το ρεπορτάζ των υπόλοιπων ομάδων του νομού μας ο καιρός θα δείξει.