Παρασκευή 29 Μαΐου 2009

IKAΡΟΙ

Εν αναμονή εξελίξεων

Εβδομάδα ξεκούρασης είναι αυτή που διανύουμε για τους αθλητές των Ικάρων. Ο Στάθης Καμαράκης αποφάσισε να δώσει την ευκαιρία στους παίκτες του να χαλαρώσουν λιγάκι αφού η σωματική τους καταπόνηση είναι πολύ μεγάλη ύστερα από τις τιτάνιες προσπάθειες που κατέβαλλαν προκειμένουν να πετύχουν τον στόχο της ανόδου. Από την Δευτέρα όμως οι "κυανοκίτρινοι" θα μπουν και πάλι σε ρυθμό προπονήσεων, οι οποίες θα συνεχισθούν μέχρι το τέλος Ιουνίου.

Σχετικά με το θέμα της ανανέωσης της συνεργασίας του Στάθη Καμαράκη με τους Ικάρους, ο πετυχημένος Σερραίος προπονητής σε επικοινωνία που είχε το serresbasket.blogspot μαζί του ανέφερε ότι περιμένει ειδοποίηση από τον Πρόεδρο της ομάδας, κ. Αθανασιάδη προκειμένου να συζητήσουν εφ' όλης της ύλης. Πάντως η παραμονή του στο πάγκο των "κυανοκίτρινων" πρέπει να θεωρείται δεδομένη μετά και από την εκπληκτική φετινή χρονιά.

Όσο αφορά το μεταγραφικό σχεδιασμό ο coach των Ικάρων επιβεβαίωσε τις πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες οι υπεύθυνοι της ομάδας θα κινηθούν για την απόκτηση παικτών που αγωνίζονται στις θέσεις: 1-3-5. Ο Στάθης Καμαράκης τόνισε ότι και στην επόμενη σεζόν οι Ίκαροι θα βασισθούν στον κορμό των Σερραίων καλαθοσφαιριστών, αλλά είναι επιτακτική ανάγκη η ενίσχυση του έμψυχου δυναμικού με παίκτες που γνωρίζουν καλά την Α2 και είναι έμπειροι, αφού από το υπάρχον υλικό μόνο ο Θανάσης Τοπούζης και ο Χάρης Βοϊβατόπουλος έχουν παραστάσεις από την Α2. Επιπροσθέτως ο τεχνικός ηγέτης των Ικάρων αποκάλυψε ότι έχουν εντοπισθεί οι υποψήφιοι στόχοι και μάλιστα για κάθεμια από τις προαναφερθείσες θέσεις υπάρχουν 5-6 εναλλακτικές επιλογές.

Ο κ. Καμαράκης γνωστοποίησε ότι κατά πάσα πιθανότητα κάποιοι αθλητές θα αποτελέσουν παρελθόν από τους Ικάρους, αλλά άφησε ένα παραθυράκι ανοικτό για την παραμονή τους υπογραμμίζοντας ότι εφόσον οι αθλητές δείξουν όρεξη και θέληση στις μεταβατικές προπονήσεις του Ιουνίου τότε τίποτε δεν αποκλείεται.

Κυριακή 24 Μαΐου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φινάλε με ανώδυνη ήττα

ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΙΚΑΡΟΙ: 71-63

Με ήττα αποχαιρέτισαν τη Β' Εθνική κατηγορία οι Ίκαροι, οι οποίοι έχασαν στα Πατήσια από τον Σπόρτιγκ. Το τελικό αποτέλεσμα ναι μεν είναι αρνητικό αλλά έχει μικρή σημασία αφού οι “κυανοκίτρινοι” έκαναν το καθήκον τους και με το παραπάνω σε όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν κατακτώντας δικαίως την άνοδο στην Α2. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα συγκεντρώνοντας 52 βαθμούς, έχοντας ως απολογισμό 22 νίκες (13 εντός και 9 εκτός), 8 ήττες (2 εντός και 6 εκτός).

Αναφορικά με την εικόνα του χτεσινού αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι κατάφεραν σταδιακά να πάρουν διαφορά 6 πόντων (16-22). Στην επόμενη περίοδο η σερραϊκή ομάδα έχοντας ως “στυλοβάτη” τον Θανάση Τοπούζη, ο οποίος είχε συμπαραστάτες τους Πεχλιβάνη – Ασημάκη διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε στο +11 (26-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “κυανοκίτρινοι” χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να “ροκανίσουν” την διαφορά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στο σκοράρισμα. Τελικά ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος με 55-55. Στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης ο Σπόρτιγκ με πρωταγωνιστή τον Σταμόπουλο εξασφάλισε το ροζ φύλλο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 30ης αγωνιστικής σε υπόθεση “θρίλερ” εξελίχθηκε τόσο η άνοδος όσο και ο υποβιβασμός. Συγκεκριμένα το Λαύριο “αυτοκτόνησε” στην έδρα του γνωρίζοντας την ήττα από την Αναγέννηση / Φλόγα, η οποία παρέμεινε στην κατηγορία, ενώ στην αντίπερα όχθη η αθηναϊκή ομάδα είπε αντίο στο όνειρο της ανόδου. Ο Ίκαρος Καλλιθέας έχασε στην Τρίπολη από τον Αρκαδικό, αλλά παρόλα αυτά πανηγύρισε την κατάληψη της τρίτης προνομιούχου θέσης ύστερα από την αποτυχία του Λαυρίου. Ο Αρκαδικός τερμάτισε στην τέταρτη θέση και υπό προϋποθέσεις μπορεί να ελπίζει και αυτός στην άνοδο. Μεγάλη πίκρα και για την Γουμένισσα που επικράτησε εύκολα του Π. Φαλήρου στην πρωτεύουσα, αλλά η νίκη που σημείωσε η Αναγέννηση / Φλόγα σήμανε την πτώση των “πράσινων” στη Γ' Εθνική.

Διαιτητές: Μπορμπαντωνάκης – Τσώνος

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 22-37 (ημ.), 46-48, 55-55 (κ.α.), 71-63 (παρ.)

Σπόρτιγκ (Γκανάς): Παπάνογλου 5 (1), Σταμόπουλος 23 (3), Χούμας 14 (2), Κρίτσαλος 9, Ευθυμίου 3, Θύμιος 4, Μαστροκωστόπουλος 5, Γυφτάκης 8 (2), Τσόπης, Βρύνας, Καϋμενάκης.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 14 (2), Γεωργαντζάς 3 (1), Ασημάκης 12 (3), Βοϊβατόπουλος 5, Τοπούζης 20, Παπούδας 5 (1), Μουζακίτης 2, Σουτζόπουλος 2, Ιωσηφίδης.

Π. ΦΑΛΗΡΟ – ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: 75-98

ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: 71-63 (55-55 κ.α.)

ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΖΑΜΠΟΛ

Διαιτητές - Κομισάριοι Β' Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών (24/5/09)

Σπόρτιγκ 17.00 Σπόρτιγκ-Ίκαροι Σερρών. Μπορμπαντωνάκης-Τσώνος Μ (Παπαδόπουλος Στ.)

Κυριακή 17 Μαΐου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τα λόγια είναι περιττά – Α2 ήρθαμε..!

ΙΚΑΡΟΙ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 62-49

Διαιτητές: Παπαφωτίου – Ευφραιμίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 32-20 (ημ.), 49-31, 62-49

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 12 (2), Ιωσηφίδης 6 (2), Γεωργαντζάς 9 (1), Παπούδας 2, Ασημάκης 7, Βοϊβατόπουλος 7 (1), Τοπούζης 19, Σίσκος, Μουζακίτης, Σουτζόπουλος.

Αίας Ευόσμου (Χατζούλης): Χατζηχρήστος 8, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαπέτρου 9 (3), Δάλπας 5, Φιλιούσης 12 (1), Χατζηβρέττας 1, Μουράτογλου 1, Παπουλίδης 2, Χαντζίδης 3, Σουφλιάς 7 (1), Αμουτζιάς, Καλαϊτζίδης.

Διαιτητές-κομισάριοι Β Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών

ΔΑΣ Σερρών 17.00 Ίκαροι Σερρών - Αίας Ευόσμου, Παπαφωτίου-Ευφραιμίδης (Χατζησταύρου).

Κυριακή 10 Μαΐου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Πούλησε ακριβά το τομάρι του»

ΙΚΑΡΟΙ - ΔΟΥΚΑΣ: 82-76

Μια εβδομάδα υπομονή πρέπει να κάνουν οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη για να πανηγυρίσουν 100% την άνοδο στην Α2, ενώ καλώς εχόντων των πραγμάτων στις 24 Μαΐου θα είναι σε θέση να τραγουδήσουν και το «είμαστε πια πρωταθλητές» του Νίκου Πορτοκάλογλου. Οι Ίκαροι με τη νίκη που σημείωσαν επί του σκληροτράχηλου Δούκα πρόσθεσαν άλλους 2 πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό τους και τώρα στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο παιχνίδι με τον Αίαντα Ευόσμου που θα διεξαχθεί στο Κλειστό της Κοιλάδας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 4-0, στην συνέχεια όμως ο Δούκας εκμεταλλευόμενος και ένα αυστηρό αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Ιωσηφίδης, όχι μόνο ισοφάρισε αλλά ξέφυγε στο σκορ με 6-13, χάρη σε καλάθια του Παπαργυρόπουλου. Οι «κυανοκίτρινοι» δεν πανικοβλήθηκαν και με ηγέτη τον Κώστα Πεχλιβάνη που ήταν ασταμάτητος ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης προσπερνώντας με 19-18. Επιπροσθέτως, ο Τοπούζης έδινε σημαντικές βοήθειες στη ρακέτα και η περίοδος έκλεισε με 26-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» μέχρι τα μέσα της περιόδου οπότε και οι Ίκαροι πάτησαν «γκάζι» μετατρέποντας το 33-33 σε 44-34 με τον Πεχλιβάνη να ευστοχεί σε τρία τρίποντα και τον Βοϊβατόπουλο σε δίποντο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-37. Χρήζουν αναφοράς οι 22 πόντοι που σημείωσε ο Πεχλιβάνης σε 20 αγωνιστικά λεπτά.

Στη τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» παρέδωσαν μαθήματα άμυνας στους αντιπάλους τους για τουλάχιστόν 7 λεπτά, ενώ στον επιθετικό τομέα οι παίκτες του Στάθη Καμαράκη ήταν «χάρμα ιδέσθαι» με τους Γεωργαντζά - Ασημάκη – Ιωσηφίδη να «βομβαρδίζουν» το καλάθι των φιλοξενούμενων με την διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά (49-37, 54-39, 64-45), ενώ η μέγιστη τιμή ήταν το +22 (67-45). Αξίζει να σημειωθεί ότι 6:34 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Τοπούζης τραυματίσθηκε στον αριστερό αστράγαλο και αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος από τον Βοϊβατόπουλο. Ο σέντερ της σερραϊκής ομάδας έσφιξε τα δόντια και επέστρεψε αργότερα.

Παρόλα αυτά ο Δούκας απεδείχθη πολύ σκληρό καρύδι. Οι Αθηναίοι πέτυχαν 9-0 σερί μειώνοντας σε 67-54 με τρίποντο του Σέιφερ, ενώ η περίοδος τελείωσε με 69-54. Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «θρίλερ». Ο Ζακυνθινός ανέλαβε δράση και οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να «ροκανίσουν» την διαφορά, επιστρατεύοντας και «βρώμικο» παιχνίδι (αποχώρησε τραυματίας ο Ιωσηφίδης, ενώ ο Παπούδας χτύπησε στο αριστερό μάτι). Συν τοις άλλοις ο Στάθης Καμαράκης είχε στο πάγκο βασικούς παίκτες φορτωμένους με φάουλ, με το διαιτητικό δίδυμο να εξαγριώνει τους φιλάθλους με τις αποφάσεις του. Το 71-58 (5:00) έγινε 75-71 (1:38) με τρίποντο του Ζακυνθινού, αλλά οι Ίκαροι δεν ήταν διατεθειμένοι «να χύσουν το γάλα από την καρδάρα». Ο Δούκας πίεσε, έκανε φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» επέδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία από την γραμμή των ελευθέρων βολών «κλειδώνοντας» την σπουδαία νίκη.

Highlight της συνάντησης: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Βοϊβατόπουλου ύστερα από την «μαγική» ασίστ του αρχηγού των Ικάρων, Ζήση Παπούδα.

Διαιτητές: Μήτσιου – Δεληγιαννίδης

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 46-37 (ημ.), 69-54, 82-76

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 29 (5), Ιωσηφίδης 8 (2), Γεωργαντζάς 5 (1), Παπούδας 11 (1), Ασημάκης 11 (2), Βοϊβατόπουλος 5, Τοπούζης 13, Σουτζόπουλος, Σίσκος.

Δούκας (Γιαννόπουλος): Ροζολής 3 (1), Σακελλαράκης 8, Σέιφερ 3 (1), Καραμπάς 9 (1), Αχής 3 (1), Ζακυνθινός 20 (3), Παπαργυρόπουλος 19 (2), Γαλιώτος 11, Βερτούδος.

Β Εθνική Κατηγορία - Κυριακή 10 Μαϊου

Σερρών, 17.00, Ίκαροι Σερ.-Δούκας. Μήτσιου-Δεληγιαννίδης (Αρβανιτίδης)

Κυριακή 3 Μαΐου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σκόνη και θρύψαλα

ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ – ΙΚΑΡΟΙ: 56-88

Όταν οι αντίπαλοι παραδέχονται μετά το τέλος του αγώνα ότι ηττήθηκαν από την καλύτερη ομάδα της κατηγορίας αυτό από μόνο του λέει πολλά … πάρα πολλά για την φετινή πορεία των «κυανοκίτρινων», η οποία μόνο ως τυχαία δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί. Οι «διαστημικοί» Ίκαροι διέλυσαν την Γουμένισσα πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους σε εκτός έδρας παιχνίδι και είναι έτοιμοι να πανηγυρίσουν την άνοδο στην Α2.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης το σύνολο του Στάθη Καμαράκη συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού η Γουμένισσα προσπαθούσε παντί τρόπω να μην χάσει την επαφή της με το σκορ και η περίοδος έληξε με 15-19.

Στην επόμενη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φανταστούν τι τους περίμενε. Οι Ίκαροι έβαλαν «χειροπέδες» στα ατού της Γουμένισσας, ενώ στην επίθεση ήταν καταιγιστικοί με τους Πεχλιβάνη και Τοπούζη να «φορτώνουν» διαρκώς με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Το + 4 έγινε + 20 (27-47), με την σερραϊκή ομάδα να κυριαρχεί εξ’ ολοκλήρου στο παρκέ σαρώνοντας σαν τυφώνας το συγκρότημα του Βαγγέλη Νίτση, το οποίο υπέστη τρομερή αγωνιστική καθίζηση βλέποντας τους τίτλους τέλους να πέφτουν πρόωρα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό έχοντας παγιώσει μια σημαντική διαφορά υπέρ τους και η περίοδος έκλεισε με 43-68. Στην τέταρτη περίοδο οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη όχι μόνο δεν επαναπαύτηκαν, αλλά αντιθέτως κατόρθωσαν να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το μεγάλο προβάδισμα που είχαν αποκτήσει στα προηγούμενα 30 λεπτά με την τελική διαφορά να «εκτοξεύεται» σε αστρονομικά επίπεδα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Παγώνης

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 27-47 (ημ.), 43-68, 56-88

Γουμένισσα (Νίτσης): Μπάγκι 17 (3), Μούμογλου 10 (1), Γυμνόπουλος 13 (1), Δημητρίου 6, Καρυπίδης 2, Ντρίλης 2, Δελημπαλτίδης 6, Κόγιας, Τάτσης, Τοπουζίδης.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 25 (2), Γεωργαντζάς 5 (1), Ασημάκης 12, Τοπούζης 24, Βοϊβατόπουλος 13 (3), Σουτζόπουλος 2, Παραπούρας 2, Σίσκος 5 (1), Ιωσηφίδης, Παπούδας, Καδής, Μουζακίτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΦΛΟΓΑ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 64-68

ΛΑΥΡΙΟ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 92-56

ΔΟΥΚΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ: 64-72

ΧΑΛΚΙΔΑ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 83-93

ΟΦΗ- Π. ΦΑΛΗΡΟ: 103-62

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΣΠΟΡΤΙΓΚ: 97-65

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 82-67

ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: 56-88