Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2010

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Καρέ επιτυχιών για τις σερραϊκές ομάδες

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα Ηράκλεια, Ορφέας Ν. Σκοπού, Πανσερραϊκός και Ρούπελ Σιδηροκάστρου. Οι εκπρόσωποι του νομού μας γεύτηκαν τη χαρά της νίκης κόντρα σε Θύελλα Φερών, Αγία Βαρβάρα, Χρυσούπολη και Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης αντίστοιχα.

Πανσερραϊκός - Χρυσούπολη: 63-56

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας τα "λιοντάρια" λύγισαν την αντίσταση της μαχητικής Χρυσούπολης αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον ύπνο τους "κόκκινους" και προηγήθηκαν με 7-0. Ο Βασίλης Χρυσανθίδης έκανε άμεσα διορθωτικές κινήσεις και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-10 (σκορ περιόδου).

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ρόλαρε καλύτερα στο παρκέ εξασφαλίζοντας διαφορά 5 πόντων (15-10, 20-15). Η Χρυσούπολη όμως ανασυντάχθηκε και ο Αμπελακιώτης "ξεμπούκωσε" (ήταν αρνητικός στο εναρκτήριο δεκάλεπτο) δίνοντας το προβάδισμα ξανά στην ομάδα του (25-26).

Στην τρίτη περίοδο της συνάντησης τα "λιοντάρια" φόρτσαραν και πάλι στα πρώτα λεπτά και ξέφυγαν στο σκορ με 31-26 και 35-30, αλλά οι Καβαλιώτες δεν κατέθεσαν τα όπλα και το δεκάλεπτο έκλεισε με 41-40.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού ο Πανσερραϊκός ήταν το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο. Οι "κόκκινοι" πίεσαν αποτελεσματικά τους φιλοξενούμενους, έκλεψαν μπάλες και έβγαλαν αρκετούς αιφνιδιασμούς. Ο Τράκας αφυπνίσθηκε κατά κάποιο τρόπο, Χατζής και Γεωργιανός Π. ήταν ουσιαστικοί, ενώ ο Λωρίτης έδινε πολλές μάχες στη ρακέτα. Το σερραϊκό συγκρότημα ανέβασε την διαφορά στο +13 (56-43), ενώ ο Χατζής με δικό του καλάθι διαμόρφωσε το 61-52 (1:30) σφραγίζοντας τη νίκη του Πανσερραϊκού.

Σχόλιο από serresbasket: To τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν "όλα τα λεφτά". Το σύνολο του Βασίλη Χρυσανθίδη έπαιξε παθιασμένα και δίκαια κέρδισε παρά και την απουσία του Καραμπέκη.  Στην αντίπερα όχθη ο προπονητής της Χρυσούπολης αχρήστεψε την "κολώνα" της ομάδας του (Τερζόγλου) δείχνοντας υπερβολική εμπιστοσύνη στον Αμπελακιώτη που έκανε κατάχρηση του σουτ.

Να σημειωθεί ότι η χθεσινή μέρα ήταν ιδιαίτερη για την οικογένεια του Πανσερραϊκού, με την τέλεση του ετήσιου μνημοσύνου στην εκκλησία του Τιμίου Σταυρού για τον Ανδρέα Ρ. Ας αναπαύει ο Θεός την ψυχή του παιδιού.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μυλωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 6-10, 25-26 (ημ.), 41-40, 63-56

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Τεπεκετζής 3 (1), Γεωργιανός Π. 9 (1), Τερζής 2, Γεωργιανός Ν. 7, Τράκας 6, Αγάλου-Λωρίτης 12, Χατζής 20 (2), Χατζηανδρέου 2, Καβράκης 2, Σοφιανίδης, Τσουβάρας, Παπαδόπουλος.

Χρυσούπολη (Παπαδόπουλος): Μαυροσκολίδης 10 (2), Αποστόλου 7 (1), Πιπιλιάγκας 3 (1), Αμπελακιώτης 22 (3), Σταυριανός 2, Τερζόγλου 12, Καρυοφύλλης.

Αγία Βαρβάρα - Ορφέας Ν. Σκοπού: 69-72

Σημαντική εκτός έδρας επιτυχία σημείωσε ο Ορφέας που πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα. Οι "ασπρόμαυροι" έχοντας σε φανταστική μέρα τον Δημήτρη Σουτζόπουλο και με τις βοήθειες από Καδή  και Τσιούλκα (11 κοψίματα) έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές τους.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στις αρχές της πρώτης περιόδου η σερραϊκή ομάδα προηγήθηκε 6-11, με τον Καδή να είναι "ζεστός". Η Αγία Βαρβάρα όμως βελτίωσε την άμυνά της, "έτρεξε" 9-0 σερί και το σκορ έγινε 15-11, ενώ το δεκάλεπτο έληξε 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στο +12 (33-21, 4:30), αλλά ο Ορφέας βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 37-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το κρεσέντο των "ασπρόμαυρων" συνεχίσθηκε με τους Σουτζόπουλο - Καδή να σκοράρουν διαρκώς και οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν απόσταση ασφαλείας (43-50, 6:00). Η Αγία Βαρβάρα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και η περίοδος έκλεισε με 56-58.

Στα μισά της τέταρτης περιόδου οι Καβαλιώτες πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (61-62), αλλά σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης ο Ορφέας πάτησε "γκάζι" αποκτώντας σαφές πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων τους (61-68, 2:00), οι οποίοι απλά αρκέσθηκαν στο να "ψαλιδίσουν" την τελική διαφορά.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Δαμαλής

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-33 (ημ.), 56-58, 69-72

Αγία Βαρβάρα (Μαγιάννης): Ζωτίδης 2, Ρότσας 11 (1), Ράμμος 9 (1), Σουλίδης Γ. 2, Σουλίδης Χ. 15, Χαριζάνης 18, Παπαδόπουλος 8, Μυτικόπουλος 4.

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 6 (2), Παπαδόπουλος Γ. 11, Σουλούγκας 9 (1), Καδής 18 (2), Σουτζόπουλος 25 (1), Καραμπατζιάκης 3 (1), Καρακώστας, Τσινόπουλος, Ματζιούνης, Παπαδόπουλος Χ.

* Το serresbasket ευχαριστεί τον δημοσιογράφο Χρήστο Κρυσταλλίδη από την εφημερίδα "ΕΒΔΟΜΗ" της Καβάλας για την ανταπόκριση.

Ηράκλεια - Θύελλα Φερών: 67-34

Απολαυστική ήταν η Ηράκλεια στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη "κατάπιε" σαν τυφώνας την Θύελλα Φερών βάζοντας τα θεμέλια του θριάμβου από το πρώτο ημίχρονο (36-11).

Διαιτητές: Νέδογλου - Δημάδης

Τα δεκάλεπτα: 14-5, 36-11 (ημ.), 54-29, 67-34

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ντίκογλου 15, Αποστολάκης 5 (1), Σιουσιουλούδης 21, Μαλτάκης 3, Ζιώγας 2, Παπαστεφάνου 6, Σκαλιστής 6, Αλεξανδρίδης 5, Κων/νιδης 4, Ευγενιάδης, Σταμπουλής, Καραγεωργάκης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης: 72-63

Σε ένα ματς για γερά νεύρα το Ρούπελ κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκη απέναντι στη σκληροτράχηλη Ολυμπιάδα. Το συγκρότημα του Κώστα Σίσκου ανέβασε την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης και πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Τατούδης - Οικονόμου

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-37 (ημ.), 51-52, 72-63

Ρούπελ (Σίσκος): Ιακωβίδης 5, Μπουτάκογλου 8, Τόλιος 14, Λαφτσής 20 (4), Αβραμίδης 7 (1), Κατσικάς 18, Ανανιάδης, Καράτζαλος, Σαββίδης.