ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χαμόγελα σε Νέο Σκοπό και Σιδηρόκαστρο

Το 2 στα 2 έκανε ο Ορφέας Νέου Σκοπού και το Ρούπελ Σιδηροκάστρου κόντρα σε Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Θύελλα Φερών αντίστοιχα. Αντιθέτως ο Πανσερραϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης.

Ορφέας Ν. Σκοπού - Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 91-50

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού. Οι "ασπρόμαυροι" κυριάρχησαν εξ' ολοκλήρου στο παρκέ και κατέκτησαν με χαρακτηριστική άνεση το ροζ φύλλο αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης ο Ορφέας  από το πρώτο δεκάλεπτο φανέρωσε τις προθέσεις του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 8-2 και 12-5 (6:25) έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Αλέκο Καδή. Ο έμπειρος γκάρντ της σερραϊκής ομάδας ήταν ασταμάτητος σημειώνοντας 11 πόντους. Οι "ασπρόμαυροι"  απειλούσαν διαρκώς έξω από τα 6.75 πετυχαίνοντας 5 τρίποντα και η περίοδος έκλεισε με 29-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν τόσο παραγωγικό όσο το πρώτο για τον Ορφέα. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στο +20 (39-19, 4:05), ενώ η περίοδος έληξε 48-21, με τους παίκτες του Παναγιώτη Σπανού να πιέζουν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο δίλεπτο και τον Γιάννη Παπαδόπουλο να σκοράρει.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν one man show με πρωταγωνιστή τον Καραμπατζιάκη και η διαφορά "εκτοξεύθηκε" στους 37 πόντους (74-37).

Το τελευταίο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναγιώτη Σπανό να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Καρακώστα, Παπαδόπουλο Χ. (στάθηκε άτυχος σκίζοντας το φρύδι του) και Λαδιά.

Σχόλιο από serresbasket: Βροχή από τρίποντα (14) για τον Ορφέα και τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Ο αντίπαλος ήταν σάκος του μποξ για τους "ασπρόμαυρους". Αρνητικό γεγονός αποτέλεσε η μικρή προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο (40 άτομα).

Διαιτητές: Νέδογλου - Οικονόμου

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 48-21 (ημ.), 74-37, 91-50

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 3 (1), Παπαδόπουλος Χ. 1, Παπαδόπουλος Γ. 13 (2), Σουλούγκας 12 (2), Λαδιάς 4, Καρακώστας 2, Ματζιούνης 7 (1), Τσινόπουλος 11, Καδής 21 (5), Σουτζόπουλος 4, Καραμπατζιάκης 13 (3).

Εθνικός (Κανδύλης): Νικολαΐδης 2, Τσολακάκης 9 (2), Τσαλταμπασίδης 3 (1), Αραμιάν 17 (5), Παπαγεωργίου 2, Κανδύλης 6, Παρισίδης 11 (1).

Θύελλα Φερών - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 63-71

Με πρωτεργάτη τον Κώστα Τόλιο το Σιδηρόκαστρο έκανε το "διπλό" στη δύσκολη έδρα της Θύελλας. Το σύνολο του Κώστα Σίσκου αν και δεν ξεκίνησε καλά στον αγώνα, εν τούτοις στην επανάληψη και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης - Πανσερραϊκός: 85-62

"Κατέρρευσε" στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός και γνώρισε την ήττα από την ισχυρή Ολυμπιάδα. Τα "λιοντάρια" πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση για 20 λεπτά, αλλά στην τρίτη περίοδο της συνάντησης οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα επιμέρους 25-8 σερί, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και οι Θρακιώτες "καθάρισαν" το ματς. Στην ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη στοίχισε η απουσία του τραυματία Καβράκη.