ΕΚΑΣΑΜΑΘ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Και οι 4 ήταν υπέροχοι

Καλύτερο "ποδαρικό" για το 2011 δεν θα μπορούσαν να κάνουν οι σερραϊκές ομάδες, οι οποίες κατατρόπωσαν τους αντιπάλους τους. Ο Ορφέας πέρασε νικηφόρα και από τις Φέρες, ο Πανσερραϊκός "σμπαράλιασε" τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, το Ρούπελ επιβλήθηκε του Αρίωνα Ξάνθης, ενώ η Ηράκλεια υπερκέρασε το εμπόδιο της Κομοτηνής.

Πανσερραϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 99-37

"Διαστημική" εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανσερραϊκός στη συνάντηση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Το σερραϊκό συγκρότημα ήταν χάρμα ιδέσθαι και τα "λιοντάρια" πρόσφεραν σκορ και θέαμα στους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα μετά το αρχικό 2-1 οι αθλητές του Βασίλη Χρυσανθίδη "αφηνίασαν" σημειώνοντας 19-0 σερί (21-1, 2:05) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-3. Οι γηπεδούχοι εφάρμοσαν ασφυκτικό πρέσιγκ στους φιλοξενούμενους, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα εξασφαλίζοντας δίκαια αυτό το υψηλό προβάδισμα, με τους Χατζή και Τράκα να βλέπουν το παιχνίδι από τον πάγκο.

Στην επόμενη περίοδο το σύνολο του Γιώργου Κανδύλη εκμεταλλεύθηκε την χαλαρότητα που επέδειξε ο Πανσερραϊκός και μείωσε σε 28-14 (5:30). Οι "κόκκινοι" όμως σοβαρεύθηκαν άμεσα αυξάνοντας εκ νέου την διαφορά στο +20 (34-14), ενώ η περίοδος έληξε 36-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και "εκτόξευσαν" την διαφορά σε αστρονομικά επίπεδα (66-24). Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα με τα "λιοντάρια" να προσπαθούν στο τέλος να σπάσουν το φράγμα των 100 πόντων, αλλά ούτως η άλλως η ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη ήταν φανταστική κόντρα στον ελλιπή και ανήμπορο -όπως απεδείχθη- Εθνικό.

Σχόλιο από serresbasket: Μπράβο σε όλα τα παιδιά που αγωνίσθηκαν. Τρεξίματα, δυνατή άμυνα, ωραίες ενέργειες στο παρκέ και "καυτά πιστόλια" έξω από 6.75.

Διαιτητές: Ασλανίδης - Κατρακάρης

Τα δεκάλεπτα: 24-3, 36-19 (ημ.), 66-24, 99-37

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Τεπεκιτζής 14 (4), Σταμπουλής 3, Γεωργιανός 12 (1), Τζουβάρας 17 (3), Τερζής 9 (1), Σοφιανίδης 2, Καραμπέκης 11 (2), Τράκας 6 (2), Αγάλου-Λωρίτης 7 (1), Χατζής 4, Χατζηανδρέου 8, Καβράκης 6.

Εθνικός (Κανδύλης): Νικολαΐδης 10, Παρισίδης 4, Αραμιάν 5 (1), Ταλιαντζής 11 (1), Αγγελωνίτης 6, Παπαγεωργίου 1, Λιανός.

Θύελλα Φερών - Ορφέας Ν. Σκοπού: 54-76

Όταν φτάνουν στο σημείο να σε χειροκροτούν οι φίλαθλοι των γηπεδούχων ε τότε αυτό το πράγμα κάτι λέει από μόνο του. Το προαναφερθέν συνέβη στον αγώνα της Θύελλας με τον  πρωτοπόρο Ορφέα, στον οποίο οι γηπεδούχοι υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα των "ασπρόμαυρων".

Η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού από το πρώτο δεκάλεπτο έβαλε τα θεμέλια της νίκης αποκτώντας πλεονέκτημα 10 πόντων (14-24). Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν πάντα στη θέση του οδηγού και το δεκάλεπτο έκλεισε με 29-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας ανέβασε αρχικά την διαφορά στο +20, η Θύελλα μείωσε στο -12, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 51-69. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου  οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με 29 πόντους γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους.

Διαιτητές: Mιχελής - Ντούρας

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 29-38 (ημ.), 41-59, 54-76

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος Γ. 22 (4), Σολούγκας 15 (3), Τσινόπουλος 4, Χατζηπέτρου 18 (2), Καδής 5 (1), Σουτζόπουλος 11, Λαδιάς, Παπαδόπουλος Χ., Τσιούλκας, Καρακώστας, Σκουλίδης.

- Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Καδής χτύπησε στη μύτη (υπάρχουν φόβοι για κάταγμα) και ο γκαρντ του Ορφέα αποχώρησε από το παρκέ.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Αρίων Ξάνθης: 64-54

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ το Σιδηρόκαστρο λύγισε την αντίσταση του Αρίωνα. Το σύνολο του Κώστα Σίσκου ήταν καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο και κατέκτησε πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος μέσα από την σωστή ομαδική δουλειά.

Ηράκλεια - Α.Ε. Κομοτηνής: 57-50

Αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν μουδιασμένες ύστερα από την περίοδο των εορτών, αλλά η Ηράκλεια φόρτσαρε και πρόσθεσε δύο πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό της. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 29-22, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +14 με τον Σιουσιουλούδη να οργανώνει περίφημα το παιχνίδι των "κόκκινων".

Η Κομοτηνή θέλησε να αλλάξει την ροή του αγώνα, "ψαλίδισε" κάπως την διαφορά, αλλά το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη δεν άφησε να του ξεφύγει η νίκη.