ΕΚΑΣΑΜΑΘ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πήρε το ντέρμπι ο Ορφέας - Νίκες δια πυρός και σιδήρου για Πανσερραϊκό και Σιδηρόκαστρο

Ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την επάνοδό του στα εθνικά πρωταθλήματα πραγματοποίησε ο Ορφέας Νέου Σκοπού, οποίος επικράτησε εύκολα της Ηράκλειας. Γεωργιανός Π. και Ιακωβίδης χάρισαν σπουδαίες εκτός έδρας νίκες σε Πανσερραϊκό και Ρούπελ Σιδηροκάστρου αντίστοιχα.

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ηράκλεια: 86-66

Σαν τρελό φορτηγό εξακολουθεί να πηγαίνει η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού, η οποία σε ρυθμό ρελαντί κατέκτησε τη νίκη στο σερραϊκό ντέρμπι με την Ηράκλεια που έκανε γενναία προσπάθεια στο παρκέ.

Οι "ασπρόμαυροι" από το εναρκτήριο δεκάλεπτο του αγώνα εξασφάλισαν μια σημαντική διαφορά (24-15) και το πρώτο ημίχρονο έληξε 38-28.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με τους Σολούγκα - Παπαδόπουλο Γιάννη - Καδή να βρίσκονται σε πολύ καλή μέρα. Από πλευράς Ηράκλειας ο Κηπουρός ήταν εξαιρετικός "πυροβολώντας" διαρκώς το καλάθι του Ορφέα, αλλά ο αθλητής του Σπύρου Ιωαννίδη ήταν η μοναδική "όαση" για τους φιλοξενούμενους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 63-50, ενώ στην τελευταία περίοδο οι "ασπρόμαυροι" έδωσαν στο ματς θριαμβευτικό χαρακτήρα ικανοποιώντας τους πολυάριθμους φιλάθλους τους.

Διαιτητές: Τατούδης - Μυσιρλής

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-28 (ημ.), 63-50, 86-66

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 3 (1), Σολούγκας 19 (4), Παπαδόπουλος Γ. 21 (2), Καδής 19 (4), Καρακώστας 2, Τσινόπουλος 4, Χατζηπέτρου 8, Κούτρης 3, Σουτζόπουλος 5, Καραμπατζιάκης 2, Λαδιάς, Παπαδόπουλος Χ.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Κηπουρός 35 (5), Ντίκογλου 7, Παπαστεφάνου 7, Σιουσιουλούδης 7, Ευγενειάδης 6, Αλεξανδρίδης 4.

Αρίων Ξάνθης - Πανσερραϊκός: 59-61

Σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία σημείωσε ο Πανσερραϊκός που επιβλήθηκε του Αρίωνα στην Ξάνθη. Ο αγώνας ήταν "γκραν - γκινιόλ" και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το πρώτο μισό έκλεισε με 36-33, ενώ το ίδιο σκηνικό με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ συνεχίσθηκε και στο δεύτερο μέρος της συνάντησης.

Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τα "λιοντάρια" ήταν ο Παντελής Γεωργιανός, ο οποίος με μία βολή πέντε δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή διαμόρφωσε το 59-61, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε τρίποντο που επιχείρησαν από το κέντρο του γηπέδου στην αμέσως επόμενη φάση. Από το σύνολο του Βασίλη Χρυσανθίδη ξεχώρισε ο Καβράκης.

Διαιτητές: Ασλανίδης - Κατρακάρης

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-33 (ημ.), 46-45, 59-61

Παρακολουθήστε τα τελευταία 5 δευτερόλεπτα του αγώνα σε βίντεο από το xanthibasket.blogspot.com  - Περισσότερα στοιχεία για την συγκεκριμένη συνάντηση υπάρχουν στο παραπάνω μπλογκ.

Α.Ε. Κομοτηνής - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 57-59

Αγώνας με πολλές ανατροπές ήταν αυτός ανάμεσα στην Κομοτηνή και το Σιδηρόκαστρο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 13 πόντους κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι όμως ανασυντάχθηκαν φέρνοτας το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, αλλά το Ρούπελ κατάφερε στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου να να ξεφύγει στο σκορ με 29-33.

Στην επανάληψη η Κομοτηνή έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκε στο +9.  Το συγκρότημα όμως του Κώστα Σίσκου βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και το το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 45-44.

Στην τέταρτη περίοδο το ματς πήγαινε πόντο - πόντο. Ο M.V.P τελικά του Σιδηροκάστρου και της συνάντησης ήταν ο Ιακωβίδης, ο οποίος με τρίποντο "μαχαιριά" έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας το 57-59, με τους Θρακιώτες να αστοχούν σε σουτ έξω από τα 6.75.

Διαιτητές: Σαλικίδης - Αλεξόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 29-33 (ημ.), 45-44, 57-59

Κομοτηνή (Παπαδόπουλος-Μαζαράκης): Κάσσας 3, Τσάκωνας, Τσιαντούλης 7 (1), Γεωργαντάς 2, Δρόσος , Παπουτσίδης 12 (2), Μαραυγάκης, Παπουής 6, Σκοπιανός, Τερζίδης 4, Κουτσογιάννης 8, Ξανθούλης 15 (3).

Ρούπελ (Σίσκος): Λαφτσής 12 (2), Τόλιος 10 (1),Ιακωβίδης 21 (3), Κατσικάς 10, Αβραμίδης 7., Μπουτάκογλου 1, Γρεασίδης, Μάτκαρης.