Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΑΣΑΜΑΘ AΝΔΡΕΣ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ)

Και ξανά ξανά...

Oρφέας Ν. Σκοπού - Αγία Βαρβάρα: 70-59

Την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ εξασφάλισε ο Ορφέας, ο οποίος επικράτησε της Αγία Βαρβάρας στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα χτες το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Οι "ασπρόμαυροι" θα διεκδικήσουν για τέταρτη φορά στην ιστορία τους το βαρύτιμο τρόπαιο μετρώντας ήδη δύο κατακτήσεις το 2006 και το 2009. Αντίπαλος του σερραϊκού συλλόγου στο σπουδαίο παιχνίδι που θα γίνει σε ουδέτερη έδρα θα είναι η Χρυσούπολη.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα ο Ορφέας βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ με 2-4, αλλά η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Παναγιώτη Σπανού. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν εντυπωσιακό 15-0 σερί κυριαρχώντας στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-4.

Στην επόμενη περίοδο η διαφορά αυξήθηκε στο +17 (21-4), με την Αγία Βαρβάρα όμως να επιστρέφει στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη την χαλαρότητα που έδειξαν οι "ασπρόμαυροι" και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 25-17 (2:24), ενώ το δεκάλεπτο έληξε 28-21.

Ο Ορφεάς ξεκίνησε ορεξάτος στην τρίτη περίοδο θέλοντας να "καθαρίσει" το ματς και ο Καδής με τρίποντο διαμόρφωσε το 37-21 (7:19). Οι Καβαλιώτες δεν τα παράτησαν και με πρωτεργάτη τον Χαριζάνη "ροκάνισαν" την διαφορά (37-29, 3:24). Το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού εμφάνισε τα αντανακλαστικά του σημειώνοντας το 45-29 (2:17) και το δεκάλεπτο τελείωσε με 50-34.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά άγγιζε την μέγιστη τιμή (56-36, 7:52) με σουτ του Καραμπατζιάκη έξω από την γραμμή των 6.75. Η αναμέτρηση έλαβε τυπικό χαρακτήρα και οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα το εισιτήριο της πρόκρισης.

Σχόλιο από serresbasket: Παρά τις μεταπτώσεις που είχε στην απόδοσή του ο Ορφέας ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Αγίας Βαρβάρας. Ευκαιρία για τους "ασπρόμαυρους" να κάνουν το δεύτερο νταμπλ.

Να σημειωθεί ότι στον χτεσινό αγώνα λειτούργησε κανονικά η θέρμανση στο κλειστό γυμναστήριο ύστερα από τις συντονισμένες ενέργειες των ανθρώπων του συλλόγου και των αρμοδίων του Δήμου Εμμανουήλ Παππά.

Διαιτητές: Τατούδης - Δαμαλής

Τα δεκάλεπτα: 17-4, 28-21 (ημ.), 50-34, 70-59

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος Γ. 11, Σολούγκας 6, Καρακώστας 2, Χατζηπέτρου 7 (1), Καδής 18 (4), Σουτζόπουλος 21, Καραμπατζιάκης 5 (1), Ματζιούνης, Λαδιάς, Παπαδόπουλος Χ, Τσιμπλέκης.

Αγία Βαρβάρα (Μαγιάννης): Ράμμος 6, Ανίσογλου 3 (1), Ρότσας 8, Μπανάσας 11 (1), Γιαννάτσκος 1, Χαριζάνης 16, Σουλίδης 6 (1), Μυτικόπουλος 8.