Κυριακή 8 Μαΐου 2011

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ξανά στην κορυφή ο Νέος Σκοπός

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αναρριχήθηκε εκ νέου ο Ορφέας που επιβλήθηκε της Ηράκλειας στο σερραϊκό ντέρμπι. Χωρίς να εντυπωσιάσει το Σιδηρόκαστρο κέρδισε την Κομοτηνή. Σε ρυθμό ρελαντί επικράτησε ο Πανσερραϊκός του Αρίωνα Ξάνθης.

Ηράκλεια - Ορφέας Ν. Σκοπού: 61-74

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ορφέα από την Ηράκλεια και πλέον οι "ασπρόμαυροι" βρίσκονται ένα βήμα από την επάνοδό τους στη Γ' Εθνική.

Το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού από το πρώτο δεκάλεπτο ανέλαβε τα ηνία στον αγώνα (12-17), ενώ η δεύτερη περίοδος έληξε 25-36.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διαχειρίσθηκαν σωστά την υπέρ τους κατάσταση κόντρα στην ελλιπή Ηράκλεια που έπαιξε για την ιστορία της και μόνο και ο Ορφέας έκανε το σπουδαίο διπλό.

Από πλευράς νικητών ξεχώρισαν οι: Παπαδόπουλος (16 π.), Σουτζόπουλος (17 π.) και Χατζηπέτρου (12 π.), ενώ ο Ντίκογλου ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 25 πόντους.

Διαιτητές: Τατούδης - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 12-17, 25-36 (ημ.), 45-59, 61-74

Πανσερραϊκός - Αρίων Ξάνθης: 77-61

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (19-18) συνάντησαν δυσκολίες τα "λιοντάρια" στην αναμέτρηση με τον Αρίωνα. Η ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη ήταν καλύτερη από τους Θρακιώτες αποκτώντας πλεονέκτημα 7 πόντων στη δεύτερη περίοδο (41-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "κόκκινοι" ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (58-46) "κλειδώνοντας" τη νίκη, αφού ο Αρίωνας δεν έδειξε ικανός στο τελευταίο δεκάλεπτο να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Διαιτητές: Δαμαλής - Δαρνάκας

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-34 (ημ.), 58-46, 77-61

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Τεπεκιτζής 6 (2), Καραμπέκης 14 (2), Γεωργιανός Π. 3, Φάμελος 8 (2), Καβαργύρης 4, Γεωργιανός Ν. 4, Τράκας 12, Λωρίτης 10, Χατζής 11 (1), Παπαδόπουλος 2, Καβράκης 3 (1), Λαγουδάκης.

Αρίων (Παπαδόπουλος): Μιχαηλίδης 11 (1), Καραλανίδης 4, Ταχτσίδης 4, Νταμιάνοβιτς 12, Καραογλανιάν 2, Αρβανιτίδης 9 (1), Σπανός 12, Μπακιρτζής 4, Σφυρής, Ζάρας.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Α.Ε. Κομοτηνής: 73-60

Επηρεασμένο από την διακοπή του πρωταθλήματος φάνηκε το Σιδηρόκαστρο στο ματς με την Κομοτηνή. Το συγκρότημα του Κώστα Σίσκου ξεκίνησε νωθρά και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 2 πόντους, ενώ στις αρχές της επόμενης περιόδου η Κομοτηνή βρέθηκε στο +5.

Το Ρούπελ ανασυντάχθηκε και πήρε προβάδισμα 10 πόντων. Οι Θρακιώτες δεν τα παράτησαν δημιουργώντας προβλήματα στους γηπεδούχους, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα το Σιδηρόκαστρο παίζοντας κάπως καλύτερο μπάσκετ κατέκτησε τη νίκη.

Στα θετικά συγκαταλέγεται η συμμετοχή του 15 χρονου Παντελή Στάσα στο χθεσινό παιχνίδι.