Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2011

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΑΣΑΜΑΘ AΝΔΡΕΣ (Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Απλά απογοητευτικός

Πανσερραϊκός - Αγία Βαρβάρα: 48-70

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό την εικόνα του αγώνα ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και την Αγία Βαρβάρα. Τα "λιοντάρια" στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν απογοήτευσαν τον κόσμο με την εμφάνισή τους γνωρίζοντας ευρεία ήττα από τους Καβαλιώτες. 0/2 λοιπόν για τις σερραϊκές ομάδες στο Κύπελλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και ας ελπίσουμε ότι τα πράγματα στο πρωτάθλημα θα είναι αρκετά καλύτερα.

Όσο αφορά την εξέλιξη στο σκορ, στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν αρχικά μικρό προβάδισμα (8-5, 4:51). Η "Σάντα" ανέβασε την απόδοσή της σημειώνοντας 8-0 σερί εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 5 πόντων (8-13, 2:50). Οι "κόκκινοι" κατάφεραν στο τελευταίο μισό λεπτό της περιόδου να πλησιάσουν στον πόντο, με τον Παπαδόπουλο να διαμορφώνει το 12-13 σε νεκρό χρόνο.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά στο παρκέ ανακτώντας την πρωτοπορία στο σκορ (16-13). Ο Φασουλάς όμως από πλευράς Αγίας Βαρβάρας έκανε ζημιά μέσα στη ρακέτα των "λιονταριών" και το σύνολο του Στέλιου Σχοινάκη προηγήθηκε με 16-20 (4:32).

Τα "λιοντάρια" πίεσαν, μείωσαν σε 21-22 (1:20), αλλά η περίοδος έκλεισε με 22-27.

Στην επανάληψη οι Καβαλιώτες κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα "χτίζοντας" σταδιακά μια σημαντική διαφορά (25-35, 31-44). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 33-50.

Στην τέταρτη περίοδο η Αγία Βαρβάρα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ενώ στην αντίπερα όχθη το συγκρότημα του Βασίλη Χρυσανθίδη έδειχνε ανήμπορο να αντιδράσει. Η "Σάντα" βρέθηκε στο +20 (35-55), ενώ λίγα λεπτά αργότερα η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (40-65, 3:30). Έτσι, οι Καβαλιώτες πήραν εύκολα την πρόκριση απέναντι σε έναν Πανσερραϊκό που δεν έπεισε και δίκαια έχασε.

Σχόλιο από serresbasket: Σε κακή μέρα βρέθηκαν τα περισσότερα ατού των "λιονταριών", τα οποία έκαναν κατάχρηση του σουτ έξω από τα 6.75. Λάθη, νευρικότητα, έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση οδήγησαν στο αρνητικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Νέδογλου - Μυλωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 22-27 (ημ.), 33-50, 48-70

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Τεπεκιτζής 2, Σταμπουλής 3, Γεωργιανός 11 (1), Τζουβάρας 2, Σοφιανίδης 3, Χορτομάρης 9 (1), Αγάλου-Λωρίτης 5 (1), Καβαργύρης 2, Παπαδόπουλος 4, Καβράκης 7 (1), Λαγουδάκης, Φάμελος.

Αγία Βαρβάρα (Σχοινάκης): Παπαζώτος 11 (3), Σουλίδης 7 (2), Ράμμος 6, Μουσίκας 10 (2), Γουλίδης 3 (1), Κουμλέλης 16, Χαριζάνης 4, Κάτσικας 2, Φασουλάς 7, Μυτικόπουλος 4, Ζωτίδης, Ανίσογλου.