Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Έχω ζάλη στο κεφάλι..."

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ιωνικός Ιωνίας: 83-75

Αγχωτική νίκη σημείωσε ο Ορφέας επί του αξιόμαχου Ιωνικού Ιωνίας. Οι "ασπρόμαυροι" είχαν μεταπτώσεις στην απόδοσή τους, αλλά στο τέλος μίλησε η έδρα και η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αρχικά αιφνιδίασαν τον Ορφέα (2-7, 7:40), αλλά εν συνεχεία οι γηπεδούχοι με κινητήριο μοχλό τον Καδή και συμπαραστάτη τον Παπαδόπουλο πήραν το προβάδισμα (12-10, 4:30) και σταδιακά "έχτισαν" μια μικρή διαφορά (20-15, 3:02). Ο Ιωνικός με τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου μείωσε στον πόντο (25-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα από τα Διαβατά έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού. Τα εύστοχα περιφερειακά σουτ (κυρίως του Μαραπίδη), αλλά και τα καλάθια του Γουνιώτη από το "ζωγραφιστό" έβαλαν τον Ιωνικό στη θέση του οδηγού (33-38, 3:22). Η περίοδος έληξε 37-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας έδειξε καλύτερη διάθεση και μεγαλύτερη υπομονή στο παρκέ. Καδής και Σουτζόπουλος πρόσφεραν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" 10-2 σερί (47-43, 6:13), ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η διαφορά "άγγιξε" τη μέγιστη τιμή (58-49, 1:14). Η περίοδος έκλεισε με 60-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός έπαιξε την τελευταία του ζαριά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 64-64 (4:58). Δυο συνεχόμενα τρίποντα από τον Γεωργαντζά έδωσαν ώθηση στους "ασπρόμαυρους" (70-65, 3:59), αλλά ο Μαραπίδης κράτησε τους φιλοξενούμενους ζωντανούς στη διεκδίκηση της νίκης με μακρινό σουτ τριών πόντων (75-72, 53'').

Στη πλέον κρίσιμη φάση της συνάντησης οι παίκτες του Παναγιώτη Σπανού κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα και ο Γεωργαντζάς με τρίποντο - "μαχαιριά" διαμόρφωσε το 78-72 (34'') "κλειδώνοντας" σε μεγάλο ποσοστό τη νίκη του Ορφέα.

Σχόλιο από serresbasket: Αρκετά ατού των "ασπρόμαυρων" ήταν ντεφορμέ, αλλά οι υπόλοιποι παίκτες που αγωνίσθηκαν κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και πανάξια ο Ορφέας κατέκτησε στο τέλος τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

- Φοβερή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλαθλοι του Ορφέα (αν εκλείψουν βέβαια οι βωμολοχίες από τους πιτσιρικάδες το  κλίμα θα είναι ακόμα πιο όμορφο), οι οποίοι κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο της περιοχής. Την αναμέτρηση παρακολούθησαν και 10 φίλοι του Ιωνικού.

- Επίσης, το "παρών" στη συνάντηση έδωσαν 5 καλαθοσφαιριστές των Ικάρων (Τότσιος, Πεχλιβάνης, Τσανάκας Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος), αλλά και ο γυμναστής των "κυανοκίτρινων", Θοδωρής Καννάς.

- Με "λαχανί" στολές αγωνίσθηκε ο Ορφέας, αφού οι παίκτες του Ιωνικού ήταν ντυμένοι στα ασπρόμαυρα.

Διαιτητές: Μερτζάνης - Τσιαπλής

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 37-41 (ημ.), 60-54, 83-75

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος 9 (2), Γεωργαντζάς 18 (3), Παπούδας 6, Σουτζόπουλος 14, Καδής 17 (1), Χατζηπέτρου 9 (1), Ασημάκης 10, Κατσικάς, Σολούγκας.

Ιωνικός (Τουλούμης): Μακαλέκας 5 (1), Παναγιώτου 5 (1), Μαραπίδης 17 (3), Αγγελίδης 3, Μπατακός 6 (1), Τανακίδης 7 (1), Μπέλλος 11 (2), Γουνιώτης 19, Σαλαπασίδης 2.