ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά

Πανσερραϊκός - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 63-42

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να κάμψει την αντίσταση του Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

Τα "λιοντάρια" έδειξαν τις προθέσεις του από νωρίς (9-2, 5:39) αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (18-7, 1:50). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 20-9.

Στην επόμενη περίοδο η ομάδα του Κώστα Σίσκου με ηγέτη τον Σάκη Ντίκογλου αντεπιτέθηκε μειώνοντας σε 26-22 (4:43). Οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και το δεκάλεπτο έληξε 32-24.

Στην τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος από το Σιδηρόκαστρο με το σκορ στο 49-36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης οι γηπεδούχοι έτρεξαν ακόμη περισσότερο στο παρκέ, δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στην άμυνα του Ρούπελ που δεν κατάφερε να αντιδράσει παρά τις αλλαγές που έκανε ο προπονητής του. Η διαφορά "εκτοξεύθηκε" στο +21 (59-38, 5:25) και τα "λιοντάρια" έφτασαν με άνεση στον θρίαμβο.

Σχόλιο από serresbasket: Σαφώς ανώτερος Πανσερραϊκός επικράτησε δίκαια του Σιδηροκάστρου. Καλή αρχή για τα "λιοντάρια". Στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Σίσκος καλείται να διορθώσει άμεσα τις "χτυπητές" αδυναμίες που παρουσίασε το συγκρότημά του στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητές: Τατούδης - Δημάδης

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 32-24 (ημ.), 49-36, 63-42

Πανσερραϊκός (Σπυρίδης): Τζουβάρας 7 (1), Τερζής 6, Χορτομάρης 13 (2), Καβράκης 4, Αγάλου-Λωρίτης 8, Καραμπέκης 15 (1), Καβαργύρης 2, Φάμελος 8 (1), Τεπεκιτζής, Λαγουδάκης, Σοφιανίδης.

Ρούπελ (Σίσκος): Μάτκαρης 2, Ντίκογλου 14, Μπουτάκογλου 5, Στάσας 2, Γιαβρόπουλος 6 (1), Αβραμίδης 7 (2), Εμμανουήλ 6, Σκαλιστής, Τσινόπουλος, Δερβίτης.