Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Έκαψε" τα Πεύκα

Ορφέας Νέου Σκοπού - Δόξα Πεύκων: 77-70

Επανήλθε στις επιτυχίες ο Ορφέας, ο οποίος επικράτησε της μαχητικής Δόξας στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατόρθωσε τελικά να προσθέσει στο ενεργητικό της δυο σημαντικούς βαθμούς.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 5-0. Οι φιλοξενούμενοι μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό βρήκαν τα πατήματά τους στο παρκέ "τρέχοντας" 9-0 σερί (5-9, 4:40). Το σύνολο του Χρήστου Δικταπανίδη κρατούσε πλεονέκτημα 4-5 πόντων (10-14, 13-18) και η περίοδος έληξε 15-18.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι "ασπρόμαυροι" έφεραν το ματς στα ίσια (24-24, 7:50). Το ξέσπασμα όμως του Ορφέα δεν είχε συνέχεια. Η Δόξα κυκλοφορούσε εξαιρετικά τη μπάλα, ο Μυλωνίδης "πυροβολούσε" έξω από τα 6.75 και η διαφορά "σκαρφάλωσε" σιγά - σιγά (28-34, 30-38) στο +11 (32-43, 1:50). Ευτυχώς, στο κλείσιμο της περιόδου οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να "ψαλιδίσουν" τη διαφορά (39-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι. Οι αθλητές του Παναγιώτη Σπανού εξουδετέρωσαν πλήρως τα ατού των φιλοξενούμενων ανακτώντας μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα στο σκορ (50-49, 4:42). Η περίοδος έκλεισε με 56-52.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου οι "ασπρόμαυροι" διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από τη Δόξα (66-58, 4:20), αλλά η συνάντηση είχε περιπετειώδες φινάλε. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 3 πόντους (69-66, 1:17), ενώ λίγο αργότερα ο Δανάκης με μία βολή διαμόρφωσε το 72-70. Στην εξέλιξη της αναμέτρησης ο Γεωργαντζάς αστόχησε από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" και οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη.

Ο Γεωργαντζάς όμως έκλεψε τη μπάλα από τον Χατζηνικολάου κερδίζοντας ταυτόχρονα αντιαθλητικό φάουλ από τον οργανωτή της Δόξας. Με 1/2 βολές ο Καρδιτσιώτης γκαρντ σημείωσε το 73-70. Στην επαναφορά της μπάλας ο Παπαδόπουλος (Δόξα) υπέπεσε σε νέο αντιαθλητικό φάουλ και ο Γεωργαντζάς διαμόρφωσε το 75-70. Το τελικό 77-70 "έγραψε" ο Σουτζόπουλος με σουτ.

Σχόλιο από serresbasket: Μπράβο στον Ορφέα. Βρέθηκε ξανά στην κορυφή. Όπως και στο παιχνίδι με τον Ιωνικό έτσι και στο αποψινό οι "ασπρόμαυροι" έκαναν την ολική επαναφορά στην επανάληψη. Η ομάδα όμως του Παναγιώτη Σπανού έχει πολλά περισσότερα να δώσει στο γήπεδο. Τα παιδικά λάθη πρέπει να σταματήσουν το συντομότερο δυνατό.

Ως απαράδεκτη θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί η στάση της δημοτικής αρχής του Εμμανουήλ Παππά, η οποία δεν φρόντισε για τη θέρμανση του κλειστού γυμναστηρίου του Νέου Σκοπού. Οι εποχές είναι δύσκολες, αλλά οι αρμόδιοι πρέπει να καταλάβουν ότι ο Ορφέας δεν εκπροσωπεί μόνο το χωριό του Νέου Σκοπού, αλλά τον διευρυμένο Δήμο Εμμανουήλ Παππά, και εν γένει το σερραϊκό μπάσκετ σε μια Εθνική Κατηγορία.  Εκτός από τους άνδρες στο ίδιο γήπεδο προπονούνται και αγωνίζονται επίσης και οι νεαροί αθλητές των τμημάτων υποδομής.

Το να γίνονται δέκτες αρνητικών σχολίων οι υπεύθυνοι του Ορφέα (που δεν φταίνε κιόλας) από τους ανθρώπους της Δόξας Πεύκων, από τους διαιτητές και από τους φιλάθλους σχετικά με το "παγωμένο" κλειστό γυμναστήριο δεν τιμάει σε καμία περίπτωση τον Δήμο Εμμανουήλ Παππά.

Διαιτητές: Φακίτσας - Γερακίνης

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 39-43 (ημ.), 56-52, 77-70

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος 5 (1), Γεωργαντζάς 20 (4), Παπούδας 2, Σουτζόπουλος 9 (1), Καδής 8, Χατζηπέτρου 13, Κατσικάς 10, Ασημάκης 10 (1), Δεληγιώργης, Σουλούγκας, Κούτρης, Ιακωβίδης.

Δόξα (Δικταπανίδης): Τερζόπουλος 6, Χατζηνικολάου 11 (2), Αρνίδης 2, Καλούτσικος 6, Μυλωνίδης 13 (3), Δανάκης 10, Ιωσηφίδης 5, Μπάκος 2, Καρούζος 11, Παπαδόπουλος 4.