Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σε ρυθμό ρελαντί

Ορφέας Ν. Σκοπού - Μαντουλίδης: 69-61

Δίχως να δυσκολευθεί ιδιαίτερα ο Ορφέας υπερκέρασε το εμπόδιο της νεανικής ομάδας του Μαντουλίδη παραμένοντας σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Να σημειωθεί ότι οι «ασπρόμαυροι» αγωνίσθηκαν χωρίς τους τραυματίες Γεωργαντζά, Σουτζόπουλο (χτύπησε στην προπόνηση της Παρασκευής), Χατζηπέτρου (ενοχλήσεις στη μέση) και Λαφτσή.

Σχετικά με το σημερινό παιχνίδι οι γηπεδούχοι με πρωτεργάτες τους Ασημάκη - Παπαδόπουλο έβαλαν τα θεμέλια της νίκης από την πρώτη περίοδο. Ο Ορφέας προηγήθηκε 6-0, 12-4, 19-7, ενώ η περίοδος έληξε 24-9.

Ο Παναγιώτης Σπανός έκανε αρκετές αλλαγές, οι οποίες είχαν θετικό αντίκτυπο στην λειτουργία της σερραϊκής ομάδας, η οποία ήταν τουλάχιστον ένα «κλικ» παραπάνω από τους Θεσσαλονικείς. Η διαφορά «σκαρφάλωσε» στο +20 (33-13, 5:24) και τα δύο αντίπαλα συγκροτήματα πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-24.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε η ροή του αγώνα με τους γηπεδούχους να προσφέρουν όμορφο θέαμα στους φιλάθλους. Το μόνο που κατάφερε ο Μαντουλίδης ήταν να «μαζέψει» στο τέταρτο δεκάλεπτο την τελική έκταση του σκορ εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα των καλαθοσφαιριστών του Ορφέα.

Σχόλιο από serresbasket: Σε ένα ήσυχο ματς ο Ορφέας έκανε το καθήκον του και θα κάνει χαρούμενες γιορτές.

Διαιτητές: Πιτσίλκας Ε. - Πιτσίλκας Β.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 44-24 (ημ.), 58-35, 69-61

Ορφέας (Σπανός): Ιακωβίδης 7 (1), Παπαδόπουλος 10, Σουλούγκας 4, Παπούδας 7, Καδής 9 (3), Κατσικάς 6, Ασημάκης 26 (3), Καρακώστας, Κούτρης.

Μαντουλίδης (Νικολαΐδης): Τόζιος 16, Σιολόγκας 9 (1), Ζεϊμπέκης 3 (1), Ναούμης 7 (1), Ελευθερίου 5, Σλαφτσάκης 9, Βελισσαρίου 6 (2), Νικολάου 3 (1), Δαβάνης 3, Παπαρέγκος.