Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Λύγισαν στο τέλος

Παγκράτι - Ίκαροι: 81-71

Πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά της νίκης οι Ίκαροι στη σημερινή αναμέτρηση με το Παγκράτι στην πρωτεύουσα.

Οι «κυανοκίτρινοι» κόντραραν στα ίσια τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας στο σκορ με 6-10. Οι «ροσονέρι» όμως ανασυντάχθηκαν και η περίοδος έληξε 25-19.

Στο δεύτερο δεκάλέπτο η «μάχη» συνεχίσθηκε στο παρκέ και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 45-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι παίζοντας ψυχωμένα απέκτησαν προβάδισμα 4 πόντων (56-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Παγκράτι αντεπιτέθηκε (69-65 στο 35'). Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν διάθεση να τα παρατήσουν, αλλά τελικά αυτοί που πανηγύρισαν τη κατάκτηση του πολύτιμου ροζ φύλλου αγώνος ήταν οι Αθηναίοι.

Σχόλιο από serresbasket: Όταν ο αντίπαλος σκοράρει 70+ τότε τα πράγματα ζορίζουν.

11 πόντους δέχθηκαν στη τρίτη περίοδο οι Ίκαροι, αλλά στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο το Παγκράτι πέτυχε 25.

Νταμπλ- νταμπλ σημείωσε ο Συμεωνίδης. Ο αρχηγός των «κυανοκίτρινων» σκόραρε 18 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Στενεύουν τα περιθώρια. Με ένα βήμα μπρος κι ένα βήμα πίσω δε γίνεται έτσι δουλειά.

Διαιτητές: Βαρδάλος - Αναστόπουλος - Μάλαμας

Δεκάλεπτα: 25-19, 45-44 (ημ.), 56-60, 81-71

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Βασιλόπουλος 18 (4), Ψαρόπουλος 12 (1),  Ράπτης 11, Κουτρούλιας 21, Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 9 (1), Πετρόπουλος 10 (3), Μπουραζάνης.

Ίκαροι (Οικονόμου): Μποχωρίδης 20 (2), Σταμπουλής 14 (3), Δήμας 4, Γεωργιανός 5, Κουτίνας 3, Συμεωνίδης 18 (1), Σιώπης 2, Ναούμης 4, Χορτομάρης 1.