Κυριακή 13 Απριλίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αργεί η δική τους Ανάσταση

Ίκαροι - Καβάλα: 64-68

Την έβδομη εντός έδρας ήττα υπέστησαν στο φετινό πρωτάθλημα οι Ίκαροι, οι οποίοι υπέκυψαν στην ισχυρή Καβάλα. Η προσπάθεια όμως των «κυανοκίτρινων» για τη σωτηρία συνεχίζεται και εφόσον η σερραϊκή ομάδα κάνει το 3 στα 3 με Αγία Παρασκευή (εκτός), Ερμή Λαγκαδά (εντός) και Αρκαδικό  (εκτός) τότε θα παραμείνει στην Α2.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα (0-10, 8:05). Οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό σοκ συνήλθαν και μείωσαν σε 7-10 (5:16). Η Καβάλα απειλούσε διαρκώς το καλάθι των Ικάρων (9-17, 11-21), με τους Σερραίους όμως να μην τα παρατάνε (16-21 σκορ πρώτης περιόδου).

Μέχρι σχεδόν τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου οι «κυανοκίτρινοι» είχαν κατορθώσει να «εγκλωβίσουν» τους αντιπάλους τους στην άμυνα τους και ο Σταμπουλής με τρίποντο διαμόρφωσε το 21-23 (5:18). Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα άκουσαν το καμπανάκι κι «έτρεξαν» 2-11 σερί (23-34, 2:55). Η περίοδος έληξε 30-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες ήλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού (33-43, 36-49) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 40-52.

Στο 32' το σκορ ήταν 40-57. Οι πολυπληθείς φίλαθλοι της Καβάλας είχαν στήσει το δικό τους πανηγύρι στην κερκίδα με το +17 να τους έχει δώσει αυτό το δικαίωμα.

Οι Ίκαροι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Οι Σερραίοι αναδιοργανώθηκαν και με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασαν στους 4 πόντους (56-60, 2:28). Μάλιστα οι «κυανοκίτρινοι» είχαν την ευκαιρία να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Γεωργιανός ίσως λόγω υπέρμετρου ενθουσιασμού επιχείρησε μια βιαστική και ριψοκίνδυνη διείσδυση δεχόμενος την τάπα.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με βολές (61-66, 28''), o Kουτίνας αστόχησε σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 και η Καβάλα στέφθηκε νικήτρια.